browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

2018 – 3 – Rumunia – Curtea – Rimnicu – do Dunaju

Posted by on 14 września 2018

3 – Curtea de Arges – Rimnicu Valcea

 

iPhone 1  – 1773 –

 

 

 

 

 

 

Cerkiew metropolitarna w Curtea de Argeș

 

 

Alpha 1 moja

 

 

 

Cerkiew metropolitarna[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew metropolitarna w Curtea de Argeș

Cerkiew metropolitarna w Curtea de Argeș została zbudowana w latach 15121517 staraniem hospodara Neagoe Basaraba V. Początkowo nie była ona siedzibą metropolity mołdawskiego – ta została przeniesiona właśnie w tym okresie do Târgoviște. W 1611 zniszczyły ją wojska Gabriela Batorego, odbudowa trwała kilkadziesiąt lat. W 1753 została siedzibą metropolity. Ostateczny kształt nadały jej prace prowadzone przez francuskiego architekta Lecomte du Nouy w końcu XIX w.Tutaj zostali pochowani pierwsi królowie RumuniiKarol I i Ferdynand I.

Cerkiew zbudowana jest zasadniczo na planie trójkonchowym. Do tego rozwiązania wprowadzono jednak nowinki, poszerzając przednawie, a także dodając do głównej wieży nad nawą trzy wieżyczki nad przednawiem (jedną centralną i dwie w narożnikach). Bogate zdobienie cerkwi narzuciło wzorce architekturze rumuńskiej na całe stulecia – do najbardziej charakterystycznych i powtarzanych potem elementów należą pas ze skręconych lin obiegający całą świątynię i dzielący elewacje na dwie pasy czy skręcone w rodzaj helisy dwie mniejsze wieżyczki.

Z powstaniem świątyni związana jest popularna legenda o jej architekcie, mistrzu Manolo. Dla zapewnienia powodzenia budowie miał on zamurować w jej murach pierwszą osobę, którą ujrzy. Była nią jego żona, jednak to nie powstrzymało mistrza przed wykonaniem tego postępku. Z kolei sam Manolo został uwięziony przez swojego mocodawcę zachwyconego jego dziełem – ten miał bowiem nie chcieć, by ktokolwiek mógł szczycić się budowlą podobnej urody. Podczas próby ucieczki (na wzór Dedala i Ikara) Manolo miał jednak runąć na ziemię i zginąć.

 

 

 

===========================

Kościół obok

 

 

 

 

==================

Curtea miasto

 

Ludzie z fantazją . Trzeba mieć fantazję ale też …… pieniadze.

 

 

========

 

 

Cerkiew książęca[edytuj | edytuj kod]

 

Cerkiew książęca w Curtea de Argeș   –  

Princely Church of St. Nicholas

Cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja, znana jako „książęca” pochodzi z czasów pierwszych hospodarów mołdawskich. Pierwsza świątynia na tym miejscu była częścią zabudowań dworu hospodarskiego, a zbudowano ją zapewne na początku XIV w. (być może z fundacji Basaraba I). Ta budowla (wraz z całym dworem) została spalona już w 1330 przez króla węgierskiego Karola Roberta. Być może sam Basarab I dokonał odbudowy świątyni – zgodnie z inskrypcją na jej ścianie został w niej pochowany. Zachowana do dzisiaj cerkiew pochodzi z czasów panowania wnuka Basaraba I – Władysława I. Dotrwała ona do dziś w postaci zmienionej jedynie częściowo w XVIII w., gdy po pożarze dokonano jej przebudowy (część wprowadzony wówczas nowinek, m.in. drugą kopułę, zlikwidowano na początku XX w.).

Cerkiew zbudowana jest na planie krzyża greckiego wpisanego w prostokąt – fragmenty krzyża są wyższe od pozostałych i wyróżniają się na zewnątrz. Ramiona krzyża zamknięte są półkoliście. W centrum wznosi się wysoka wieża z kopułą, wsparta na czterech filarach w centrum nawy. Zbudowana jest z kamieni i cegieł, ułożonych w poziome pasy.

 

z

 

 

=====

 

 

 

 

Po Drodze do Rimnicu Valcea

 

 

 

 

 

 

Rimnicu Valcea

 

Catedrala Înălțarea Domnului   –   Nie tego szukałem ale co tam może być i nowa.

 

 

 

 

==========================================

Dalej 4 – Do Promu i BG do Obzoru

Comments are closed.