browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

2018 – 1 – Rumunia – Oradea, Monastyr Ciucea

Posted by on 12 września 2018

1 –  Polska , Słowacja, Węgry , Rumunia

 

Najpierw zmierzch w Polsce. Ładne mgiełki

 

 

 

Zamek w Chęcinach

 

 

Ładne mgiełki

 

Dalej już po ciemaku, we mgle przez Beskid Niski. Nie wiem co mi do głowy strzeliło, żeby z Tarnowa do Bardejov na Słowacji pojechać na skróty. O ile w dzień kraina Łemków jest przepiękna to we mgle w nocy, drogami szerokości 2,5-3 m daje w kość . Tym bardziej, że nie ma tam żadnego zasięgu za to nazwy wiosek i miejscowości w dwóch językach.

Wreszcie jakimś cudem udaje mi się wjechać przez góry na Słowację. Jeszcze trochę i jest Bardejov. Przymierzałem sie do niego już kilka razy ale nie wychodziło. Dwa razy tu byłem , raz się nie zatrzymałem z niewiedzy i teraz w środku nocy. Ale coś widać.

 

Przez Słowację i pół Węgier jedziemy w nocy.

 

Świt już za Miskolcem – piękne mgiełki na polach.

 

 

To już Węgry , jakieś podświetlone magazyny przed Miskolcem.

 

Świt już za Miskolcem i ten kurchan  w drodze do Debreczyna. To miejsce bitwy z 1241 roku.

Bitwa o Muhi lub Sajó miała miejsce w 1241 roku. Pamięci na to, na sztucznym wzgórzu na zboczu wsi znajdują się drewniane krzyże na symbolicznym grobie, zgodnie z planami György Vadász. IV. Podczas panowania Bela, 11 kwietnia 1241 r., Armia królewska rozpoczęła bitwę z armią Batu Khan, Malijski mentor Sajó sam, armia mongolska była zaskoczona przez uciekającą armię w nocy, niespodziewany atak był ogromną porażką dla obozu. W bitwie polegli dwaj arcybiskupi kraju, kilku biskupów, książąt i Templariuszy – wszyscy do wątku. W polu i na drogach trupy były zaśmiecone, zatopione, rozdarte. Ślady ofiar zabawy Tatarów zachowały się przez dwa dni Bitwa pod Sajó lub Muhi chroni jedno z najbardziej przerażających wspomnień z inwazji mongolskiej na sztuczne wzgórze zbudowane w 1991 roku przez Sándora Vadásza György Kissa symboliczny nagrobek. Kościelni rycerze ustawili także oddzielny krzyż pamiątkowy przy nagrobku. Ośrodek polecił: Gabriella Román

 

 

Dalej piękne mgiełki na polach.

 

Mijamy Archeopark obok Polgar. Fajne miejsce.

 

niestety nie robię zdjęć bo prowadzę a wsparcie podziwia widoki 🙂

Pożyczę jakieś żeby było wiadomo o czym mówię.

 

 

Archeopark M3 jest połączeniem muzeum ludowego, 5-hektarowego dużego parku rozrywki i skansenu archeologicznego. Otwarto go w 2007 roku obok autostrady M3, 40 kilometrów od Debreczyna, w kierunku Polgár i części prezentacji poświęconych znaleziskom, które wyszły na jaw podczas budowy autostrady. 
Prezentacje dotyczą głównie kultury ludowej okolic, a wiele z nich dotyczy niedawnej przeszłości, pokazanej w pawilonach i odtworzonych budynkach historycznych.

Rekonstrukcje oparte na archeologii są częścią rowu obronnego Csörsz, który przebiegał przez północną Wielką Równinę w okresie prehistorycznych migracji, dużego neolitu i neolitu.Prezentowana jest również wewnętrzna prezentacja archeologicznej przeszłości tego obszaru, w tym wykorzystanie prezentacji multimedialnych. Odwiedzający doceniają miejscowe życie roślini zwierząt na Północnym Great Plain Region przez wieki. 

Park jest miejscem różnych wydarzeń, na przykład Festiwalu Nomadów, rockowej opery czy Regional Student Running Festival. Planowany jest duży plac zabaw, a także sceny, na przykład teatru lalek. Można łowić ryby, łucznictwo historyczne, grać w tenisa lub różne sporty grupowe i tradycyjne gry ludowe. Sale konferencyjne można wypożyczyć, a oferta kulinarna w regionie może być zaspokojona: pieczeń wieprzowa Mangalica, bułeczki z koperkiem i kwaśną śmietaną, domowe domowe Palinkas i różne potrawy przyrządzane w piecach lub grille z kamienia .

 

 

 

Nad drogą filar mostu z nikąd do nikąd. Nie, nie tak to wygląda ale to kładka dla rowerzystów mimo iż szczere pola w około ale ścieżka jest.

Poranek wspaniały , mgiełki palce lizać.

 

 

Po drodze „bociania wioska” gniazdo na każdym słupie przez całą wieś.

 

Słonko wstało

 

 

Słoneczniki po 5 metrów wysokości może niektóre nawet więcej.

 

Wjechaliśmy do Rumunii

 

 

 

Klimat bajka, całe pola owiec.

Mijamy Oradeę kilkanaście naście razy tędy jechaliśmy i nigdy się nie zatrzymałem – Gălpâia,  tu tuż nad drogą stary Monastyr Ciucea

to już Siedmiogród czyli Transylwania

Klasztor Narodzenia NMP z Ciucea

 

 

 

 

 

 

Klasztor Ciucea został założony w 1939 roku, z woli poety Oktawiana Gogi. Zamknięty w 1945 r. Klasztor Cicea miał zostać odrestaurowany w 1994 r. Drewniany kościół, zabytek historyczny, został przywieziony ze wsi Galpaia w hrabstwie Salaj. W klasztornym zakładzie znajduje się warsztat kapłańskiej odzieży.

 

Drewniany kościół w Gălpâia znajduje się w rezydencji Oktawian Goga w Ciucea w okręgu Cluj, gdzie został przeniesiony i uratowany w 1939 r., Aby służyć klasztorowi klasztornemu. Kościół wzniesiono najwcześniej w XVIII wieku we wsi Galafaya w hrabstwie Salaj 

 

 

 

No to mjestesmy w domu. Posiadłości cygańskich królów – imponujące i do bólu kolorowe, wręcz Disneyland.

 

 

Kurki, prawdziwki – w Rumunii tego jak widać nie brakuje. Fajne , nie 🙂

 

 

 

O proszę w Cluj nasze Solarisy

 

 

 

Z Cluj autostrada. Bajka. zawsze było ciężko a tu proszę. Unia. Nie wiem ile kilometrów i co z vinetka ale poszło gładko aż do Aiud.

 

 

 

Aiud – póżniej sprawdzę pisownię  bo jechałem już non stop prawie  20 h

Warowne kościoły . Transylwania po całości.

 

 

 

Od Alba Julii droga znowu spoko

 

Mam wsparcie 🙂

Droga bajka. Nareszcie po wielu latch. pewnie aż do Braszow albo i dalej .. ???  nie wiem bo po prawej mam już Fagarosze i zaraz trzeba zjechac na Cartisoarę a to już DC 67

 

 

==================================================================================

 

Teraz Alpha moja 1

 

 

 

 

Dalej Transfogarska Magistrala

 

 

Comments are closed.